Korálová! To je barva roku 2019!


Každý rok firma Pantone vyhlašuje tu nejzásadnější barvu, kterou po následujících několik měsíců budeme vídat víc, než často. Letos je to krásná korálová!

Americká firma Pantone již skoro 20 let předpovídá nejzásadnější barevný odstín, který bude vládnout nadcházejícímu roku. Historie "Barvy roku" se začala psát v roce 2000, kdy tou první vyhlášenou byla Celurean - tedy jeden z odstínů modré. Barva nazvaná "barvou milénia" měla vyvolat vnitřní klid a pocit naplnění v době nejistoty. Barva oblohy, kterou tento odstín je, má totiž až uklidňující účinky.

V dalších letech jsme se mohli setkat dále třeba s fuchsiovou růžovou, poté následovala "pravá červená", který vládla roku 2002. Existují názory, že tento odstín byl odpovědí na události v USA v roce 2001. Barva vášně, emocí, srdce, ale také ohně. Následující rok se vše uklidnilo dalším odstínem modré. Obecně lze říci, že právě různé modré odstíny, se do výběru Pantone, dostávají s železnou pravidelností.

Dalšími ve výběru byly také tyrkysová, písková, smaragdová a výrazná fialová. V roce 2016 se poprvé objevily hlavní barvy roku hned dvě. Byly to jemná růžová a studený odstín (opět) modré. Výběr právě těchto dvou pocitově naprosto odlišných barev má pravděpodobně také co dělat se vzrůstajícími otázkami genderové rovnoprávnosti. V roce 2017 byla vybrána zelená. Ta nás měla přenést zpět, od našich technologických vymožeností a hraček, k přírodě. Minulý rok byl ve znamení "ultra fialové". Barva, která v sobě nese něco mystického a dramatického. Pantone její výběr vysvětlovala právě rozpínavostí vesmíru.

Jak již bylo zmíněno v tématu článku, barvou roku 2019, je podle Pantone výrazná korálová, s přesným číslem odstínu 16-1546 (toto specifické číslo každé barvy je mimochodem historicky vždy uvedeno). Ta nám má dodat teplo a komfort v neustále se měnícím prostředí.

Podle Pantone v nás korálová povzbuzuje optimismus a radost. Barva je to sice výrazná, ale ve správném spojení také uklidňující. Myslím si ale, že nám připomene i problémy v oblasti přírody a její destrukce. Právě korály a korálové útesy jsou ta místa, která mizí skoro před očima.

Letos se tedy připravte, že tuto barvu budete vídat nejen v obchodech s oblečením, ale také na doplňcích, nábytku a dekoracích do bytu, či v líčení. Barva vypadá krásně na opálené pokožce, takže být vámi, nějaký ten kousek bych do letního šatníku zařadila. Párovat ji můžete s čistou bílou, nebo trendy světlou béžovou. Nebojte se ale sáhnout po odvážnější kombinaci, třeba s růžovou!

Že je korálová nádherná ví i celebrity, které po ní sahají také při výběru róby na červený koberec. Tak co na ni říkáte? Bude i pro vás rok 2019 ve znamení korálové?

Foto: Pinterest, Pantone

#barva #korálová #pantone #trend #móda

107 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše